Wrzesień. Koniec lata, początek astronomicznej jesieni, a w polskiej stomatologii największe wydarzenie branżowe, czyli targi CEDE w Poznaniu. Nie mogło nas tam zabraknąć. Przy znakomicie urządzanym stoisku rozmawialiśmy z naszymi czytelnikami i partnerami, promując nowy numer „Stomatologii”, a także częstując gości pyszną kawą (i nie tylko). Podczas CEDE działo się wiele. Gala rozdania nagród Grand Prix CEDE i koncert pod koniec pierwszego dnia targów to tylko niektóre z atrakcji. A w przyszłym roku, zamiast CEDE, kongres FDI – Światowej Organizacji Stomatologicznej. Będzie się działo! We wrześniu odwiedziliśmy również inną, ważną imprezę: 18. Zjazd Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, z którego Przewodniczącym Komitetu Naukowego, dr hab. n. med. Krzysztofem Woźniakiem, prof. PUM, porozmawialiśmy przed tym wydarzeniem.
Stomatologia 9/2015
Rozmowa ukazała się oczywiście na łamach „Stomatologii”. Prócz tego w numerze teksty o stanie zdrowia jamy ustnej dzieci zakażonych wirusem HIV (Temat Numeru), a także opisy przypadków klinicznych od dr n. med. Michała Knasta, lek. dent. Marcina Krupińskiego i prof. dr hab. n. med. Marzeny Dominiak, a także garść tekstów przeglądowych o pedodoncji.
Wrześniowemu wydaniu „Stomatologii” towarzyszy też drugie wydanie dodatku dla personelu pomocniczego gabinetów stomatologicznych: „Higienistka i asystentka”.
CEDE
Weterynaria 9/2015
W tym miesiącu odwiedziliśmy Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, gdzie udało się nam porozmawiać ze znanym neurologiem weterynaryjnym dr. n. wet. Marcinem Wrzoskiem, dyplomowanym specjalistą Europejskiego College’u Neurologii Weterynaryjnej (ECVN). Rozmawialiśmy trochę o jego pracy, trochę o egzaminie ECVN, trochę o neurologii w ogóle. Tematem numeru jest anaplazmoza granulocytarna u psów. Przegląd przypadków tej jednostki chorobowej to tekst autorstwa dr hab. Łukasza Adaszka, prof. dr hab. Stanisława Winiarczyka i ich zespołu. W numerze także druga część tekstu lek. wet. Krzysztofa Podhoreca i in. na temat syringohydromelii i malformacji Arnolda-Charliego. Dział Nauka to również artykuł lek. wet. Macieja Kucharskiego o zjawisku apoptozy w atopowym zapaleniu skóry. Polecamy również tekst tech. wet. Eweliny Stanclik o leczeniu stacjonarnym, Marzeny Pytlarz o leasingu sprzętu weterynaryjnego i Jakuba Antolaka o tym, jak prowadzić profil gabinetu weterynaryjnego na Facebooku.