W październiku sezon konferencyjno-targowy rozwija się na dobre, co i rusz odbywają się sympozja naukowe, imprezy, zebrania i zgromadzenia, zarówno stomatologiczne, jak i weterynaryjne. Przedstawiciele „Stomatologii” i „Weterynarii” goszczą na niemal wszystkich z nich, zwłaszcza na tych największych i najważniejszych. W październiku ekipa pierwszego czasopisma odwiedziła m.in. 11 edycję CEIA w Krakowie, Expo Dent w Toruniu oraz XXXVI Sympozjum Sekcji Ortopedii Szczękowej PTS w Katowicach, zaś redakcja „Weterynarii” pojechała na Międzynarodową Konferencję Radiologiczno-Chirurgiczną w Łodzi oraz, podobnie jak rok temu, na warsztaty Emergency organizowane przez Stowarzyszenie Śląska Poliklinika Weterynaryjna. Relacje z tych wszystkich imprez już za miesiąc. A w październiku nowe wydania magazynów.
STOMATOLOGIA
Wszyscy, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat Światowego Parlamentu Stomatologicznego FDI podczas przyszłorocznego kongresu FDI 2016 w Poznaniu, odsyłamy do wywiadu z lek. dent. Anną Lellą, prezydent elekt European Regional Organization of FDI (ERO–FDI), delegatką Parlamentu FDI z ramienia Naczelnej Izby Lekarskiej. Prezydent ERO-FDI opowiada o przebiegu prac parlamentu, o tym, jakie decyzje zapadają podczas jego posiedzeń oraz kto ma na jego obrady wstęp. I nie tylko o tym.
W październikowej „Stomatologii” rozpoczynamy również nowy cykl Dental Case’ów poświęconych stomatologii laserowej: AKADEMIĘ LASEROTERAPII. Artykuły z opisami przypadków mają prezentować zalety pracy z wykorzystaniem lasera w gabinecie stomatologicznym. Pierwszy artykuł autorstwa dr n. med. Rafała Fliegera, lek. stom. Jacka Matysa i prof. dr hab. n. med. dezynfekcji, hemostazy i biostymulacji oraz zastosowania lasera diodowego podczas zabiegu resekcji.
W numerze także opis przypadku autorstwa dr n. med., DICOI Mariusza Dudy, lek. stom., FICOI Jakuba Mikołajczyka i lek. stom. Krzysztofa Pluty z Duda Clinic College of Dental Medicine w Katowicach („Implantacja natychmiastowa z uzupełnieniem estetycznym po usunięciu zęba 11 złamanego w wyniku urazu”) oraz kilka tekstów dotyczących badań klinicznych (m.in. „Mikroflora przyzębia i otoczenia implantu u pacjentów z objawami klinicznymi stanu zapalnego tkanek okołowszczepowych i bez takich objawów - Meike Luise Jakobi, Sascha Nico Stumpp, Meike Stiesch, Jörg Eberhard, Wieland Heuer; Wykorzystanie tomografii komputerowej wiązki stożkowej (CBCT) do oceny wymiarów i morfologii wyrostka zębodołowego przy planowaniu doraźnego leczenia implantologicznego – Wenjian Zhang, Adam Skrypczak, Robin Weltman).
Z kolei w dziale Rynek druga część tekstu prof. dr hab. Henryka Mruka na temat zasad i technik negocjacji na rynku stomatologicznym oraz obszerne relacje z CEDE, Kol-Dental Golf Club i szczecińskiego zjazdu Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego.
WETERYNARIA
Na okładce październikowej „Weterynarii” Małgorzata Kizerwetter, zoofizjoterapeutka, założyciel i dyrektor Studium Zoofizjoterapii Zwierząt, prezes Polskiego Związku Fizjoterapeutów, rozmawia z red. naczelnym Michałem Chojnackim o zawodzie zoofizjoterapeuty i jego perspektywach, a także codziennej pracy i kontakcie z klientami i z pacjentami.
Temat numeru to cesarskie cięcie. O jego planowaniu i technice zabiegu piszą lek. wet. Adam Gierulski i lek. wet. Konrad Kalisz. Dodatkowo na czytelników czeka III część tekstu zespołu w składzie lek. wet. Krzysztof Podhorec, lek. wet. Marta Pacewicz, lek. wet. Natalia Grabda, lek. wet. Oliwier Teodorowski i lek. wet. Piotr Teodorowski o syringohydromelii i malformacji Arnolda-Charliego u psów rasy cavalier king charles spaniel. Polecamy również ciekawy opis przypadku gruczolakoraka szyi u psa, gdzie autorzy – dr n. wet. Jacek Ingarden i lek. wet. Maja Ingarden zastosowali terapię EHF.
Warto zapoznać się również, jak pisze we wstępniaku redaktor naczelny, z podwójną dawką wiadomości prawniczych: o podstawowych formach zatrudnienia (Marzena Pytlarz) oraz na temat unijnego rozporządzenia w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych (Tomasz Kaczyński) oraz z tekstem na temat promocji gabinetu weterynaryjnego na Instagramie (Jakub Antolak).